سوله  یک سازه مهندسی شامل سقف شیبدار یا هلالی که جهت پوشش دادن فضاهای صنعتی ، ورزشی ، انبار ، مرغداری و . . .است.

این سازه در دهانه های بزرگ و ارتفاع های مختلف به صورت یک تکه و بدون ستون وسط مورد استفاده قرار می گیرد  . 

مزایای طراحی و ساخت سوله

سرعت عمل طراحی ، ساخت و اجرای سوله بسیار بالا می باشد، کم هزینه بودن آن، مقاومت بالا و کاربرد های خاص از جمله : استفاده از جرثقیل های سقفی با تناژ های متفاوت و همچنین پوشش سقفی سوله که باعث گریز باران و برف به سرعت به سمت خروجی ها می شود . 

توجه داشته باشید 

مزایای بالا در سازه های دیگر به وفور پر هزینه تر و سخت تر به سرانجام می رسد .

یکی از مزایای مهم ساخت سوله این می باشد که سازه سوله را پس از نصب به کلی می توان باز و در مکان دیگر با مشخصات فنی مشابه  به سرعت اجرا نمود .

یکی دیگر از مزایای مهم سوله قابلیت گسترش یا کاهش فضا می باشد؛ یعنی می توان به طول سوله اضافه یا از آن کم نمود . حال آن که این عمل در سازه های دیگر امکان پذیر نمی باشد.

از مزایای دیگر استفاده از سوله این می باشد که خود سازه سوله پس از سال ها مورد استفاده باز به قیمت آهن آلات خرید و فروش می گردد و این نیز می تواند به حفظ سرمایه اولیه کارفرما کمک شایان نماید.

همچنین سازه سوله در مقابل نیروهای وارده از قبیل سیل، زلزله، بادهای شدید و . . . بسیار مقاوم می باشد و علت آن این است که چون که سازه ی سوله به صورت کامل پیچ و مهره می باشد این قابلیت انعطاف را به سازه می بخشد. 

قطعات مختلف سوله 

 Column  ستون:

تمامی بار سازه از طریق ستون ها به فونداسیون منتقل می شود پس می بایست از لحاظ طراحی و مهندسی به دقت محاسبه و ساخته شود . ستون سوله شامل استیفنرها، فلنج ها، ورق جان، ورق بال و یرق آلات دیگر می باشد که المان های آن ها در طراحی های مختلف و مورد استفاده متفاوت می باشد.

Beam  فریم:

فریم تیرهای شیب دار سقفی می باشد که کلیه وزن سقف از جمله پرلین ها و حتی وزن بار وارده بر سقف مانند برف و باران از طریق آن به ستون ها و به فونداسیون انتقال می یابد به همین خاطر طراحی فریم ها نیز در سازه های مختلف با دهانه های متفاوت دارای طراحی های متفاوت می باشد. 

Perlinپرلین ها:

پرلین ها یا زدها قطعاتی هستند که در امتداد طول سوله روی فریم ها قرار گرفته و بار وارده از سقف را به فریم ها منتقل می نماید.

strat قوطی:

استراد رشته قوطی هایی می باشد که در طول سوله قطعات ستون و فریم را به صورت کاملا محکم به یکدیگر متصل نموده و اصطلاحا کل سازه را یک کلاف و یک پارچه می نماید و فشار های جانبی آن را به واسطه بادبندهای فی ما بین خنثی نموده و خاصیت ضد زلزله ای سازه را به میزان فوق العاده چشمگیری افزایش می دهد. 

بادبندها:

بادبندها قطعات مهاری سازه می باشند که به صورت ضربدر بالا و پایین نشیمنگاه قوطی یا کفی ستون را تحت کشش قرار داده حال آنکه در فاصله فی ما بین آن قوطی ها یا فونداسیون مانع جمع شدن دو ستون به سمت هم می گردد . این عامل را به عامل مهاری یا درگیری سازه و نهایتا استقامت سازه از لحاظ نیروهای جانبی را بالا می برد. بادبندها گاه به صورت میل گرد، ناودانی دوبله شده، نبشی دوبله شده و . . . می باشند. 

Wallpost وال پست ها:

به معنای لغوی نگهدارنده دیوار است که در دهانه های قاب ابتدایی و انتهایی سوله اجرا می گردد و از رانش دیوار به طرفین و همچنین به عنوان تکیه گاه درب های ورودی سوله مورد استفاده قرار می گیرد. حال آنکه از وال پست ها برای شاسی کشی ورق های بدنه و دیگر اتصالات سازه می توان استفاده نمود. 

Sagraod  میل مهار:

میل گردهایی می باشد عمود بر پرلین ها که به صورت متوالی در امتداد دهانه سوله در دو ردیف در هر دهانه اجرا می گردد و وظیفه آن به هم پیوسته کردن پرلین ها و ایجاد یکپارچگی در کل سقف سازه و استحکام بخشی بیشتر می باشد. 

پیچ و مهره:

پیچ و مهره جزء حساس ترین و کلیدی ترین قسمت های سازه می باشد که باید با بهترین کیفیت های موجود در بازار و همچنین با بالاترین دقت در طراحی محاسبه گردد. معمولا در طراحی سازه از پیچ و مهره های آبکاری شده ( خشکه ) استفاده می گردد. 

مجموعه صنعت سوله به عنوان یک پیمانکار در تاسیسات مکانیکی به منظور تامین سازه های فلزی سنگین مورد نیاز پروژه های عمرانی و صنعتی کشور در استان اصفهان مشغول به فعالیت میباشد. هم اکنون این کارخانه باظرفیت تولید بالای سوله ، اسکلت فلزی ، مقاطع فلزی ، انواع مخازن ذخیره مایعات ، جرثقیل سقفی ، و دیگر مصنوعات فلزی در قصر صنعت اصفهان مشغول به فعالیت میباشد.

باتوجه به کاربرد روز افزون فولاد در صنعت ساختمان کشور و لزوم طراحی بهینه سازه های ساختمانی به منظور حفظ منابع ملی و گام بسوی صنعتی سازی ساختمان ها، استفاده از سیستم های سازه ای نوین همواره مورد توجه متخصصین و مهندسین بوده است. در سالهای اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای در خصوص معرفی و استفاده از سیستم های سازه ای در دنیا صورت گرفته است که هدف مشترک کلیه آنها دستیابی به طرحی ایمن و اقتصادی از یک سو و از سوی دیگر بالابردن سرعت عملیات ساخت و ساز در کلیه مراحل طراحی، ساخت و نصب میباشد. همچنین با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات مکانیزه و هوشمند گام بسوی این اهداف سریعتر از پیش میسر شده است.

در این راستا گروه مهندسی صنعت سوله با در اختیار داشتن خط تولید مجهز و کادری مجرب و متعهد و با تکیه بر تجربه ای که بالغ بر نیم قرن میباشد ، گام بلندی را در مسیر توسعه و آبادانی این مرز بوم برمیدارد.

معرفی طراحان

گروه مهندسی صنعت سوله با نیروهای مجرب و متخصص در طراحی  و نظارت و اجرای سوله های صنعتی غذایی، بهداشتی، نظامی، در موضوعات ذیل اماده به همکاری میباشد:

  • طراحی و نظارت و اجرا
  • نقشه برداری و برداشت اولیه جانمایی وکاربردی
  • تهیه نقشه معماری داخلی
  • طراحی و اجرای کلیه تاسیسات و مکانیک بهینه
  • طراحی فوندانسیون و سبک سازی سوله
  • اجرای فوندانسیون
  • اجرای کلیه عملیات ابنیه ساختمانی

نمونه هایی از پروژه های انجام شده توسط این گروه را مشاهده بفرمایید.